В економічній літературі зустрічається кілька різних визначень факторингу, але суть більшості з них зводиться до його тлумачення як торгово-посередницької і кредитної операції. Інакше кажучи, факторинг – це поєднання комісійно-посередницької процедури та кредитування під заставу оборотного капіталу. Він пов’язаний з переуступкою постачальником своїх прав вимоги оплати товарів і послуг обраної компанії.
Особливості факторингу
Прийнято виділяти 3 першорядні функції, невіддільні один від одної:
- фінансування оборотного капіталу;
- інкасація клієнтської заборгованості;
- страхування фінансових ризиків.
Існує ще ряд функцій факторингу.
Факторинг передбачає передачу застави в традиційному розумінні, що дозволяє малому і середньому бізнесу отримати порівняно простий і швидкий доступ до необхідних йому кредитних ресурсів. Крім того, факторинг характеризується 100% -м використанням коштів за призначенням, для виключення можливості нецільових витрат та запобігання постійного «зависання» залишку кредитних коштів на рахунку.
Етапи факторингу
Факторингове обслуговування компанії – складний багатоступінчастий процес, на кожному з етапів якого виконуються різні господарські та фінансові операції.
I етап – підготовча робота
Спочатку факторингова компанія збирає інформацію про потенційних клієнтів, аналізує їх фінансовий стан і дебіторську заборгованість, вивчає сферу діяльності, оцінює ступінь ризику і можливість отримання авансових платежів. Клієнти, в свою чергу, знайомляться з принципами роботи факторингової компанії, особливостями діловодства, параметрами співробітництва та тарифами на послуги. Потім відбувається співбесіда, в ході якого клієнт і фактор знайомляться один з одним, конкретизують і погоджують умови подальшої взаємодії.
II етап – оформлення документів
Після прийняття принципового рішення про можливість співпраці складається договір факторингу. Його основною метою є максимально повне висвітлення всіх питань, що виникають у ході проведення факторингових операцій. Обов’язково регламентується розмір дебіторської заборгованості, переданої на обслуговування, порядок фінансування угод, умови передачі прав грошової вимоги, ціна послуг, порядок розрахунків і дії при настанні форс-мажорних обставин.
III етап – моніторинг угоди
Операції, здійснювані в рамках договору факторингу, підлягають безперервному і суцільному контролю. Саме він є гарантом бездоганного виконання договірних зобов’язань та своєчасного надходження коштів на рахунки клієнта факторингової компанії.
Моніторинг включає:
- аналіз розміщених активів, його відповідність пунктам договору та вимогам нормативних документів;
- оцінку фінансового стану і платіжної дисципліни боржника;
- контроль над проблемними угодами.